-
Procvičujte
Máte-li sedavé zaměstnání, nebo naopak stojíte při práci na jednom místě, pravidelně vaše nohy procvičujte, ať předejdete vzniku křečí a křečových žil. Protahujte je, přenášejte váhu z pat na špičky, stavte se na špičky prstů. Toto cvičení byste měli provádět alespoň jednou za dvě až tři hodiny.
-
Masírujte
Dopřejte vašim nohám pravidelnou masáž, a to nejen chodidel, ale i celých nohou. Použijte masážní olej a jemně ho vmasírovávejte do celých nohou i chodidel. Vašim nohám tak dopřejete nejen dostatek hydratace, ale dojde i k jejich prokrvení.
-
Užijte si pedikúru
Máte-li problémy s popraskanou kůží na patách, tvrdými nebo bolestivými chodidly, dopřejte si alespoň jednou za měsíc péči pedikérky. Obzvláště v zimě pak dostávají vaše nohy pořádně zabrat, protože jsou celý den uzavřené v obuvi, a právě v tomto období se může objevit nejvíce problémů.
-
Depilujte
Především ženy chtějí mít nohy nejen krásné, ale i dokonale hladké. Chcete-li se zbavit chloupků, můžete použít klasické žiletky nebo holicí strojky. Pokud vám chloupky rostou rychleji, sáhněte po vosku nebo epilaci cukrovou pastou, kdy vaše chloupky zmizí i s kořínky.
-
Odstraňte odumřelé buňky
Stejně jako z celého těla, tak i z chodidel je třeba odstranit odumřelé kožní buňky a odstranit suchou kůži. Nemáte-li zrovna žádný peeling po ruce, naprosto vám postačí čtyři lžíce mořské soli smíchané s dvěma lžícemi olivového oleje. Tuto směs naneste na chodidla a jemně je masírujte.
-
Hydratujte
Vysušené nohy praskají a jsou bolestivé. Proto dopřávejte vašich chodidlům pravidelnou dávku hydratace, a to pomocí nejrůznějších speciálních krémů nebo i klasické vazelíny. Ideální jsou krémy s příměsí olejů, například s jojobovým olejem. Zrohovatělou kůži můžete odstranit také pomocí pemzy.
-
Nekoupejte se před sportem
Pokud máte v úmyslu sportovat nebo se vydat na pěší turistiku, nekoupejte se těsně před tím. Kůže na chodidlech totiž změkne, je citlivější a v uzavřené obuvi tak hrozí vznik puchýřů. Stejně tak byste si neměli dopřávat koupel nohou těsně před spaním, jelikož tím rozproudíte krevní oběh a povzbudíte činnost vašeho organismu.
-
Noste kvalitní boty
Při výběru obuvi vždy dbejte na to, aby byla vyrobena z kvalitního materiálu a skvěle vám padla. Tipy, jak správně vybrat obuv, naleznete zde. Stejně tak noste i kvalitní ponožky bez syntetických vláken a s vysokou absorpcí.
-
Pozor na plísně
O chodidla pečujte pravidelně každý den a denně je umývejte, a to důkladně i mezi prsty. Po koupeli je nezapomeňte řádně vysušit, a to právě i v oblasti mezi jednotlivými prsty, jelikož právě zde se nejvíce uchycují bakterie a mohou vznikat plísně. Pokud již máte problémy s plísní, dopřejte vašim chodidlům octovou koupel a otírejte je vatou navlhčenou olejem z tea tree. Jakmile plíseň neustupuje, nebo dokonce napadla nehtové lůžko, vyhledejte kožního lékaře.
-
Zamezte pocení
Pokud trpíte zvýšenou potivostí nohou, používejte pudr nebo pudrový krém s antiseptickým účinkem a také různé deodoranty pohlcující pach. Zároveň střídejte boty, nechoďte celou sezónu v jedněch a po použití je nechte důkladně vyschnout. V uzavřených botách nikdy nechoďte naboso, ale noste kvalitní bavlněné ponožky s vysokou absorpcí. Boty můžete vymývat octovou vodou, která odstraní zápach.
Hezký článek, super tip na peeling ze soli a oleje, vyzkouším. Já používám klasickou pemzu, dobře se drží v ruce Calypso s kartáčem. Jinak to chce pravidelnou pedikůru, ať už doma nebo v salonu. A hurá do sandálů :)