Jak správně vybrat boty

  1. Jak vybrat správnou obuv

    Investice do kvalitní obuvi nebývá zcela zanedbatelná, a proto byste měli jejímu výběru věnovat dostatek času a řídit se určitými pravidly, která vám pomohou zabránit nepříjemným příznakům po první procházce ve vašich nových botách.

    Pamatujte na to, že každý má jiné fyziologické předpoklady, jinou stavbu a tvar chodidla. Proto je nutné obuv před koupí důkladně vyzkoušet. Nikdy nespoléhejte pouze na vyzkoušení jedné boty. Vaše chodidla mohou být rozdílná, proto zkoušejte obě boty najednou. Stejně tak myslete i na to, že vaše chodidla se mění, a proto nemusíte mít rok co rok stejnou velikost obuvi, i když byste si šli koupit zcela totožné boty od stejného výrobce.

  2. Na co si dát pozor při zkoušení

    Boty choďte nakupovat až v odpoledních hodinách. Vaše nohy jsou tou dobou již unavenější, oteklejší, a proto jsou o něco větší, než po ránu. Ke zkoušení používejte ponožky nebo punčochy, které budou tloušťkou odpovídat těm, které budete do vámi vybíraných bot nosit. Nezkoušejte například lodičky na silnější ponožky, když v nich pak budete chodit pouze v silonkách.

    Boty zkoušejte ve stoje, obě naráz a důkladně se v nich v obchodě projděte. Vyberte si obuv o půl až jeden centimetr větší, než je délka vašeho chodidla – tím umožníte volný pohyb prstům a ty se tak nebudou deformovat. Bříška chodidel by měla přímo zapadat do nejširší části obuvi a tato část by měla být zároveň přiměřeně pružná a lehce ohebná. Pata by pak měla přímo doléhat na patu boty a v žádném případě by se vám obuv neměla při chůzi vyzouvat.

    Bota by měla mít stejný tvar jako vaše noha. Pokud to nedokážete porovnat při zkoušení, udělejte si doma otisk chodidla na papír a v obchodě pak obuv porovnávejte s vaším otiskem.

    Pokud používáte speciální vložky do bot nebo ortopedické pomůcky, použijte je i při výběru nové obuvi.

    Bota vám musí vždy skvěle padnout už při zkoušení – nespoléhejte se na to, že obuv povolí nebo se natáhne. Naopak – botě se přizpůsobí vaše noha, která se bude deformovat a vy budete zbytečně trpět a zadělávat si na problémy s chůzí.

  3. Pozor na materiál

    Při výběru obuvi se také informujte o tom, z jakého materiálu je vyrobena. Boty musí být prodyšné. Vyhněte se nejrůznějším syntetickým materiálům, ve kterých se budou vaše nohy potit, bude se v nich zadržovat vlhkost a kromě zápachu se na vašich chodidlech může objevit i nepříjemná plíseň, které se pak budete jen obtížně zbavovat. Proto kupujte pouze kvalitní obuv z kůže, látky nebo slámy.

  4. Účel je důležitý

    Při výběru obuvi je také rozhodující, k jakým účelům ji budete nosit. Je totiž velký rozdíl, zda si pořizujete obuv vycházkovou, společenskou, pro volný čas, zdravotní, trekovou či domácí. Každý typ je vyroben z jiného materiálu, za použití různorodých konstrukcí a provedení a také vyžaduje různý druh údržby.

  5. Při problémech pomohou vložky

    V případě, že už předem víte, že máte nějaké problémy, jako třeba ploché nohy, zvýšenou potivost chodidel, pálení chodidel nebo pocit stále studených nohou, pořiďte si vkládací vložky, které zpříjemní vaši chůzi. Při zkoušení nové obuvi pak tyto vložky použijte také, jelikož ovlivní vnitřní prostor boty.

Jeden komentář u “Jak správně vybrat boty

  1. Ahoj,
    doufám, že to nebude vadit, že to sem dám. Já jsem si oblíbila boty Vans. Mají tam výběr a boty vyrábí už dlouho. Jsou kvalitní a vydrží i mojí zátěž :-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *