Windsurfing je sport, který už v 80. letech minulého století opěvoval ve známé písni Jiří Korn. Na popularitě nikterak tento vodní sport neztrácí ani v současnosti.
Co je windsurfing
Známý zpěvák v textu v úvodu vzpomenuté písně tento sport „učil křehké dámy“, nicméně windsurfing obstojí i v konkurenci adrenalinových (a mnohem mladších) sportů jako kitesurfing. Věděli jste ostatně, že windsurf je dokonce nejrychlejší plavidlo poháněné větrem?
Windsurfing patří mezi tzv. boardové sporty. Jezdec se při něm pohybuje na prkně na vodní hladině. Pohyb vpřed zajišťuje plachta, do které se opírá vítr. Windsurfing tak lze považovat za pomyslné propojení jachtingu a surfingu.
Češi na prknech brázdili vodní toky už v 70. letech minulého století. Svůj domov má ale tento sport až na daleké Havaji, kde podobný způsob klouzání na příbojových vlnách používali místní domorodci.
Za „oficiální“ datum vynalezení windsurfingu se však považuje až rok 1967. O vznik tohoto sportu se zasloužil muž jménem Jim Drake. Právě jeho napadlo upevnit na klasické surfové prkno trojúhelníkovou plachtu s ráhnem pro držení. Nový sport byl na světě.
Jak se naučit windsurfing
Ač může být windsurfing i rychlý a o adrenalin v něm není nouze, má poměrně značnou variabilitu provedení. Základní podobu tohoto sportu lze považovat za bezpečnou a zvládnutelnou během několika dní.
Klíčové jsou i vhodné podmínky, zejména ty povětrnostní. Provozovat se windsurfing dá i u nás, oblíbená lokalita je třeba Lipno. Ze zahraničních destinací míří vyznavači tohoto sportu v hojné míře mimo jiné na Jadran.
Co budete na windsurfing potřebovat
Základní součástí výbavy je pochopitelně plovák. Jeho konkrétní podoba závisí na stylu ježdění a vámi požadované výbavě. Začátečníci velmi často používají nafukovací paddleboard, službu udělá i nafukovací windsurf. Pevné plováky se hodí hlavně pokročilým jezdcům. Součástí plováku ovlivňující jeho vlastnosti jsou i tzv. ostruhy.
Druhou podstatnou součástí výbavy jsou plachty na windsurfing. Plachta totiž dokáže významně ovlivnit jízdní vlastnosti a výkon windsurfingu. Podstatná je hlavně velikost, která se stanovuje v metrech čtverečních a počítá se podle hmotnosti jezdce.
U stěžňů na windsurfing povětšinou výrobci definují obsah karbonu. To mu propůjčuje lehkost, ale zároveň i značnou křehkost. Karbon jako materiál je i dražší. Jako začátečníkovi vám bude určitě stačit cca 10 až 30 %, neboť ovladatelnost a výkonnost windsurfu v plné míře nevyužijete.
Potřebovat budete i další doplňky. Ráhno je, zjednodušeně řečeno, ta část, kterou při jízdě držíme. Ráhna k windsurfingovým plachtám většinou nemusíme nijak složitě vybírat, obvykle se setkáte s hliníkovým provedením s rychloupínací koncovkou. Pata stěžně, která tvoří poslední součást tzv. oplachtění windsurfu, se používá k jeho napínání pomocí trimovacího lanka.