Nákup použitého či repasovaného počítače je skvělý způsob, jak ušetřit nějakou tu korunu. Ovšem existuje i řada rizik, která jsou s tímto typem nákupu spojena. Připravili jsme pro vás návod, jak koupit skvělý použitý počítač, aniž byste toho litovali.
Jak starý je opravdu starý?
Věk počítače vám může pomoci s vaším hledáním použitého PC. Stáří počítače ovlivňuje celou řadu důležitých funkcí, o kterých si řekneme dále. Ovšem pod jaké stáří byste už při výběru neměli jít?
Obecně se zaměřte na použitý počítač, který není starší víc než 3 roky. PC starší než 3 roky je velmi pravděpodobně již příliš pomalý, příliš opotřebovaný a zastaralý, abyste měli z nákupu dobrý pocit bez ohledu na to, kolik ušetříte peněz.
Když repasovaný počítač běží již několik let, začnou se u něj hromadit některé problémy. Ventilátory se zanášejí prachem a tím ohrožují další komponenty, které je potřeba chladit. Při srovnání výkonu a funkcí počítačů po třech letech je vidět vždy poměrně vysoký posun.
Např. dříve špičkový iMac s HD rozlišením na 27 palcovém displeji, 8 GB RAM a 2,9 GHz procesorem byl po dvou letech nahrazen modelem 2014 s rozlišením Retina 5K, procesorem 3,5 GHz a mnohem rychlejším diskem a tak je možné pokračovat dále.
Funkce, které by vás měly zajímat
Jaké jsou nejdůležitější funkce stolního PC pro práci, hry nebo do školy? Odpověď se pro každý způsob použití může lišit. Nicméně níže jsou funkce, které potřebujete v každém případě.
Dost paměti RAM
RAM je dobré pravidelně navyšovat, což znamená, že repasovaný počítač bude mít pravděpodobně méně paměti RAM než zcela nový model. Zatímco spousta paměti je jistě super, často to není nutné.
Pokud počítač používáte na internet, přehrávání nebo jako kancelářský počítač pak vám bude stačit i 8 GM RAM. U novějších stolních PC nebo pokud potřebujete počítač na hry či práci s náročnými aplikacemi neměli byste jít pod 16 GB RAM.
Procesor – CPU
Rychlost procesoru, stejně jako RAM je o tom, na co budete PC používat. Ve většině případů, pokud není rozdíl v rychlosti procesoru v řádu 1 – 2 GHz asi si příliš velkého rozdílu nevšimnete. Pro většinu uživatelů bude dostatečný dvou jádrový procesor. Ovšem pokus spustíte náročnější grafické programy nebo nějakou novější hru pak šáhněte po čtyř jádrovém procesoru.
Kompatibilní porty
Při výběru použitého PC může být někdy náročné najít model, který bude mít všechny potřebné porty pro vámi používaná zařízení. K standardním portům patří HDMI, USB nebo DVI. U USB portů se vyplatí mít k dispozici rychlejší verze 3.0, což oceníte hlavně při kopírování dat.
Grafická karta
Integrované grafické karty jsou zabudované na základní desce a většinou je nevypnete. Na rozdíl od samostatných grafických karet, které můžete velmi lehce upgradovat. V případě herních počítačů je ideální nějaký model se samostatnou herní grafickou kartou.
Vzhled šasí
Držte se dál od počítačů, které již na první pohled mají poškozenou počítačovou skříň. Může se jednat o různé škrábance nebo nečistoty, což vše jsou příznaky toho, že se o něj dřívější uživatel moc nestaral. Lepší je nakoupit od někoho, kdo se o své PC staral a udržoval ho stále na dobré úrovni.
Kde nakoupit použité PC
Použité nebo také repasované počítače nakoupíte nejlépe u renovovaného prodejce, který se prodejem repasované výpočetní techniky zabývá již nějakou dobu. Má dobré reference a může nabídnout i servis navíc.
Vyzkoušet můžete např. inComputer.cz, který se tomuto typu prodeji věnuje již řadu let. Repasované počítače i notebooky nabízí se slevou až 70 % a samozřejmostí je záruka na 12 měsíců.