Paddleboarding je moderním sportem, který si i u nás získává stále víc příznivců. Proč je tak populární a co potřebujete k tomu, když se mu chcete začít věnovat?
Co je paddleboarding
Paddleboarding dostal svoje jméno podle paddleboardu, což je to nejdůležitější vybavení, které potřebujete. Jedná se vlastně o jakési prkno, které připomíná známější surf. Vpřed ale jezdce nepohání síla vody, musí se do pohybu dostat vlastní silou za pomoci pádla.
Na vlnách se dá provozovat ale samozřejmě rovněž. Je spíš na preferencích samotného sportovce, zda se bude pohybovat v poklidných vodách českého rybníku nebo vyrazí na moře.
Paddleboardingu se tak můžete věnovat klidně i na tuzemských vodních plochách, přestože se jedná o sport, který svou domovinu má až na exotické Havaji. Nepotřebujete dostatečné vlny, není nutno čekat na vhodný vítr atd.
Jak to přesně funguje
Od toho, kde a jak chcete jezdit, se bude odvíjet i vaše rozhodování, jak si vybrat paddleboard. Dá se říct, že pokud nemáte zatím žádné zkušenosti, ekonomickou variantu představuje nafukovací paddleboard, který by měl být navíc širší, což vám poskytne víc jistoty.
Je to velmi jednoduše proto, že je nejodolnější. Svoje „prkno“ si tak nafouknete, do ruky vezmete pádlo a můžete vyrazit. Pádlo by mělo být nejlépe s nastavitelnou délkou žerdi. Na fitness pádlování se doporučuje pádlo delší o cca 20 cm oproti postavě jezdce.
Osvojit si správnou techniku není v českých podmínkách zase tak obtížné, začít může kdokoli kdykoli, včetně dětí. Důležité je na prkně zaujmout stabilní postoj. Správné pádlování vypadá tak, že do vody v podstatě opisujete písmeno L. Paddleboarding ovšem stále je sport, při kterém vaše fyzička dostane zabrat. Ne nadarmo jde o oblíbenou aktivitu těch, kteří hledají aerobní cvičení, při kterém si protáhnou celé tělo.
Co k tomu potřebuju dál
Ryzí začátečníci se obejdou i bez specializovaného oblečení, nemusíte vyrazit dokonce ani v plavkách, stačí běžný oděv. V klidných vodách, což může být i Vltava v centru Prahy, zkrátka nejspíš nespadnete.
Přesto ale otázku bezpečnosti nepodceňte. Vesty na paddleboard by do vaší výbavy patřit měly. Do extrémních podmínek chladných vod pak už přirozeně patří speciální neopreny.
Pokročilejší uživatelé si mohou pořídit delší paddleboard. Ten je dynamičtější, ale je s ním taky horší manipulace. Existují i pevné paddleboardy krom již zmíněných nafukovacích, s těmi se ale v běžných podmínkách potkáte velmi málo, najdou se hlavně na vytrvalostních závodech.
Paddleboarding je tak poměrně nízkorozpočtový sport, protože bez instruktora se můžete coby amatéři dost dobře obejít. Kdo si není jistý, zda ho bude tato aktivita bavit, ušetřit může i na samotném paddleboardu. Není nutné si kupovat hned vlastní. Ve větších českých městech už najdete i půjčovny paddleboardů, díky nimž si můžete tento sport levněji vyzkoušet.
Jednou z nich je půjčovna paddleboardů v Brně – na Showroomu Mystic, nebo online přes web s doručením po celé ČR. Samozřejmě si zde můžete paddleboard i zakoupit. Více na www.mysticstore.cz.