-
Očistěte stěny a dno
Před napuštěním bazénu důkladně vyčistěte jeho stěny a dno. Nejlepším pomocníkem pro toto čištění je gelový čistič určený speciálně pro údržbu bazénu a velký kartáč. Po vyčištění bazén důkladně vypláchněte, napusťte vodu a zapněte filtrační jednotku.
-
Změřte pH
Na základě kyselosti vodního prostředí se odvíjí správný výběr desinfekčních prostředků. Správné pH vody by mělo být v hodnotě mezi 7,2 a 7,6. Příliš vysoké pH kalí vodu, nízké pH zase způsobuje blednutí barev plastů a korozi kovových částí. V případě, že se pH vody nepohybuje v optimální hranici, použijte regulátory pH, které koupíte ve specializovaných prodejnách s bazénovou technikou.
-
Ošetření vody – chlórem nebo bez něj
Vodu v bazénu můžete ošetřovat a desinfikovat chlorovými i bezchlorovými přípravky. Mnoho lidí má na chlor alergii nebo jim chlor dráždí oční spojivky, proto existuje varianta desinfekce vody pomocí kyslíkových přípravků.
-
Síťky vychytají listí a hmyz
Pokud je voda v bazénu znečištěna napadaným nebo nanošeným listím, trávou nebo topícím se hmyzem, pomohou vám bazénové síťky. Síťky jsou speciálně tvarované a díky nim tak odstraníte všechny nečistoty nejen z hladiny, ale i ze dna bazénu. Výhodou je, pokud si pořídíte síťku s teleskopickou rukojetí – ta vám umožní čistit bazén z jednoho místa.
-
Vysavač do bazénu? Ano
Speciální bazénové vysavače jsou ideálním pomocníkem pro odstranění nečistot zejména ze dna bazénu. Existují buď poloautomatické, nebo automatické vysavače, přičemž plně automatické vysavače můžete naprogramovat a vykonají práci za vás.
-
Pryč s řasami
Pokud se ve vašem bazénu objevily řasy, voda zezelenala a navíc zapáchá, dno bazénu je kluzké a mazlavé, pak použijte odstraňovač řas, který všechny tyto řasy zahubí. Jako preventivní ochranu proti řasám je vhodné použít chlorovou nebo kyslíkovou chemii.
-
Kalná voda potřebuje vyvločkovat
Pokud děláte pro očistu bazénu maximum, máte správné pH vody i správně zvolené desinfekční prostředky, a přesto je voda kalná, pak ji vyčistěte tzv. vyvločkováním. Ve specializované prodejně si pořiďte granulovaný nebo tekutý vločkovač a dejte jej do vody. Díky vločkovači se malinké částice začnou shlukovat na větší celky, které je pak potřeba odstranit, a to nejlépe bazénovým vysavačem.