Potřebujete doma instalovat elektrický ohřívač vody a vaše volba padla na bojler? Poradíme vám, jak se v nabídce zorientovat a podle jakých parametrů byste měli bojler vybírat.
Bojler neboli také elektrický zásobníkový ohřívač je zařízení určené pro ohřev vody, které v zásobníku vytváří zásobu vody. K ohřevu dochází průběžně a pokud vypotřebujete celé množství vody v zásobníku, je nutné počkat nějakou dobu na dohřátí další. Výhodou je, že (na rozdíl od průtokových ohřívačů) máte k dispozici velký objem teplé vody najednou s libovolným průtokem v požadované teplotě.
Aby byl ohřev vody ekonomicky výhodný, je nutné zvolit správný typ a objem bojleru. Na trhu je k dispozici široká škála různých zařízení. U české společnosti Wterm najdete zásobníkové ohřívače v objemech od 5 do 500 l, ale vyrobit se dají i zásobníky s objemem do 2000 l. Zakoupit je můžete na e-shopu společnosti zde.
Na co se při výběru bojleru zaměřit
Objem zásobníku
Zvolit správný objem bojleru je velmi důležité. Pokud byste si pořídili zásobník s vyšší kapacitou, než využijete, bude se zbytečně nahřívat velká zásoba vody, což bude ekonomicky nevýhodné. Naopak pokud zvolíte moc malý objem zásobníku, bude vám teplá voda chybět a například při večerním koupání by nemusela na některé členy rodiny voda vystačit.
Orientačně se můžete řídit podle toho, kolik má vaše domácnost členů a jak moc jste na spotřebu teplé vody nároční:
- Pro 1-2 členy domácnosti stačí bojler s objemem 50-120 l.
- Pro 3-4 členy domácnosti sáhněte po bojlerech s objemem 120-200 l.
- Pro domácnosti s 5 a více členy už se dívejte po bojlerech s objemem nad 200 l.
Typ zásobníkového ohřívače
Chcete teplou vodou z bojleru zásobit jen jedno odběrné místo nebo potřebujete rozvést vodu na více míst?
Podle množství odběrných míst vyberte typ bojleru:
- Beztlaké zásobníkové ohřívače se hodí k zásobování teplou vodou jen pro jedno umyvadlo, dřez nebo jiné místo.
- Tlakové zásobníkové ohřívače už jsou určeny pro zásobování více míst a můžete je tak napojit na umyvadla, dřezy, sprchové kouty nebo vany najednou.
Konstrukce bojleru
Důležité je i kam potřebujete bojler umístit. Zpravidla se nádoba ohřívačů instaluje co nejblíže odběrným místům. Voda při průchodu potrubím totiž chladne a čím delší jsou rozvody od bojleru k odběrnému místu, tím jsou tepelné ztráty větší.
Podle prostorových možností si zvolte:
- Bojlery horizontální neboli ležaté – jsou určené k umístění ke stropu, což může být výhodné ve stísněných prostorách.
- Bojlery vertikální neboli závěsné – jsou stojaté bojlery, jejichž hlavní výhodou je, že uvnitř zásobníku nedochází k tak velkému mísení teplé a studené vody.
Náš tip: Bojlery Wterm SLIM ECO jsou praktickou cestou k úspoře financí. Více v tomto článku.
Kombinovaný bojler nebo akumulační nádrž? Šetřete, když můžete.
Pokud chcete k ohřevu vody využívat bojler, který lze napojit i na jiný typ ohřevu, než je ohřev elektřinou, je řešením pořízení kombinovaného bojleru. I v tomto případě je možné zvolit bojlery horizontální nebo vertikální.
V případě akumulačních nádrží už nejde o přímý ohřev vody, ale o shromažďování tepla od externích zdrojů, nejčastěji od kotlů, tepelných čerpadel nebo solárních panelů a následné využití tohoto tepla na topení.