Jak vybrat elektrokoloběžku

Elektrokoloběžky jsou skvělým dopravním prostředkem. Kam se hodí a podle čeho si vybírat tu správnou? 

K čemu jsou elektrokoloběžky

Jde o koloběžku, která je vybavena akumulátorovým elektrickým pohonem pomocí elektromotoru. Elektrokoloběžky jsou ideálními pomocníky do města. Jsou skladné, rychlé a uvezou každého. Snadno se na ně nasedá, proto můžou být pohodlnější než například elektrokolo.

Využívají se proto jako praktický dopravní prostředek ve městech, ale jízda na nich slouží také jakožto volnočasová či sportovní aktivita.

Jaké jsou nejpodstatnější parametry pro nákup?

Naše spokojenost s koloběžkou nemalou měrou souvisí s tím, abychom si dokázali správně vybrat. V potaz bychom proto měli brát zejména následující parametry:

Účel využití koloběžky

Kam vlastně budeme na koloběžce jezdit rozhoduje zároveň o tom, zda potřebujeme lehký a kompaktní model na cesty do práce, který případně snadno převezeme například i v autobuse, nebo raději požadujeme robustní koloběžku schopnou zdolat i náročnější terén.

U koloběžek určených pro městský provoz proto nemůžete zpravidla ani počítat s tak dlouhým dojezdem a mívají rovněž drobnější kolečka. Nepředpokládá se totiž, že by musely překonávat výraznější terénní nerovnosti.

U terénních koloběžek se vám navíc spíš vyplatí kolečka nafukovací, protože lépe zvládnou tlumit otřesy. Nevýhoda je samozřejmě ta, že na rozdíl od pevných koleček je ovšem můžete píchnout.

Nosnost

Většina lidí se v tomto ohledu úplně bát nemusí. Elektrokoloběžky pro dospělé bez problémů unesou i váhu nad 100 až 120 kg. Určeno je to především konstrukcí rámu, typicky vyrobeného z duralu. Pokud je adekvátně pevný a stabilní, je jízda na koloběžce současně i bezpečná. Proto tento parametr rozhodně nepodceňujte.

Možnost složení

Skládacích elektrokoloběžek je většina. Není na škodu si předem ověřit, jak je, který mechanismus ovladatelný, abyste si ověřili, že skutečně dokážete koloběžku složit i ve spěchu. A pochopitelně je i velmi podstatná odolnost celého skládacího systému, aby se nám za několik málo měsíců nestalo, že zkrátka přestane fungovat. 

Dojezd

Koloběžku pohání baterie, která rozhoduje o dojezdu. A baterie se jako každá jiná i musí nabíjet. V průměru to bývá cca 5 hodin u městských modelů. Na jeden „zátah“ pak s nimi urazíte asi 20 kilometrů. Logicky platí, že vyšší kapacita baterie znamená víc kilometrů, které je elektrokoloběžka schopná překonat.

Rychlost

Většinou se rychlost pohybuje v rozpětí 25 až 35 km/h. Rychlost souvisí i s výkonem, čím vyšší výkon, tím vyšší rychlosti je koloběžka schopná dosáhnout. Běžně se výkon motoru pohybuje mezi 250 a 350 W, koloběžky do 500 W jsou pro náročnější jezdce.

Ovšem pozor, v tomto případě neplatí, že by více znamenalo úplně lépe. S běžnou koloběžkou si vystačíte, a to zejména tehdy, pokud jste začínající jezdci. Rychlejší koloběžky se doporučují těm zkušenějším.

Brzdný systém

Brzdné systémy jsou na současném trhu tři, a to mechanický, elektrický a kotoučový. Mechanický systém obsluhuje nášlapná brzda v zadním blatníku. Slabinou je nižší účinnost brzd v mokru. Kotoučové brzdy ovládané páčkami znáte z kola. Elektrické brzdy dovolují plynulost, komfort, ale disponují setrvačností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *