-
Pozor na pískové čističe
Vany jsou vyráběny z akrylátového polymeru, který je vysoce odolný většině dezinfekčních prostředků, zředěným kyselinám i alkalickým chemikáliím. Čemu však povrch vany neodolá, jsou čisticí prostředky na bázi písku a hrubé drhnutí drátěnkou nebo drsnou houbou. Chcete-li, aby si vaše vana zachovala lesk, pečujte o ni pravidelně, používejte k čištění výhradně běžné tekuté prostředky a měkkou houbičku nebo jemný hadr. Akrylátový povrch může také poškodit dlouhodobější působení louhu, čpavku či acetonu, proto se vyhněte i těmto přípravkům.
-
Pryč s kapkami
Pokud vás rozčilují zaschlé kapky vody na skle vašeho sprchového koutu, pak vězte, že nejlepší je prevence. Po každém sprchování setřete stěny sprchového koutu speciální stěrkou na skla, čímž zabráníte usazování vodního kamene a nečistot. A samozřejmě skla pravidelně čistěte. K čištění vybírejte takové prostředky, které doporučuje výrobce, a které odpovídají povrchové úpravě vašeho sprchového koutu. Například na chromované povrchy v žádném případě nepoužívejte prostředky, které obsahují alkohol, chlor, kyseliny nebo abrazivní příměsi, vystačíte si s klasickou mýdlovou vodou a měkkým hadříkem.
-
Odstraňte vodní kámen
Pokud se vám ve vaně, ve sprchovém koutu nebo na vodovodní baterii usazuje vodní kámen, bývá nejúčinnějším pomocníkem běžný kuchyňský ocet. Na slabou vrstvu vodního kamene postačí zředěná forma, na silné nánosy je pak dobré ocet ohřát a nechat na daném místě alespoň čtvrt hodiny působit. Poté opláchněte vanu nebo kout teplou vodou a máte hotovo.
-
Vyčistěte i sprchovou hlavici
Pokud z vaší sprchové hlavice špatně vytéká voda, bude problém pravděpodobně v jejím zanesení vodním kamenem. Hlavici odšroubujte a ponořte ji přes noc do octové vody a ráno ji pak vydrhněte pomocí kartáčku.
-
Nezapomínejte na odpady
Při umývání vany a sprchového koutu nezapomínejte ani na odpady. V nich se usazují všechny nečistoty, zůstávají v nich vlasy, zbytky mýdel či šampónů atd. Alespoň jednou týdně proto nalijte do odpadu vany či sprchového koutu alespoň tři litry vroucí vody, která rozpustí nejrůznější tuky a usazeniny. Pokud po nalití vody začne odpad zapáchat, je jasné, že je již ucpaný a tvoří se v něm bakterie, proto zvolte nějaký desinfekční prostředek určený speciálně na odpady, nebo Savo či louh.
Pokud odpad špatně odtéká, vyčistěte důkladně sifon, který může být ucpaný například vlasy, nebo použijte zvon na odpady. -
Odstraňte rýhy
Pokud je již vaše vana poškrábaná, můžete ji přebrousit jemným brusným papírem se zrnitostí 800 a obroušené místo, které je po broušení matné, důkladně vyleštěte pomocí vosků nebo past na nábytek. Hluboké rýhy ve vaně jdou pak odstranit pomocí akrylátového tmelu, na ten už je ale lepší, pozvete-li si odborníka.
Dobrý den,
po instalaci sprchového koutu v panelovém bytě ,došlo u odpadu k malému spádu odtoku a tím při koupání k hromadění vody ve vaničce.Toto dělalo už po novu.Žádné čištění nepomáhá.Kout byl instalován na klíč bez mé přítomnosti,
Velice prosím o radu popř, praktickou pomoc, (třeba nucený odtok pomocí vestavného bateriového čerpadla)
Děkuji Titzl Josef