Většinu materiálu je možno recyklovat (znovu zpracovat) a tím dochází k šetření přírodních zdrojů. Jak tedy správně třídit odpad? Nejen v každém městě, ale i v každé sebemenší vesnici, jsou umístěny kontejnery na recyklovaný odpad. Pojďme se podívat, co do kterého patří.
-
Žlutý kontejner
Žlutý kontejner je určen na vyhazování a následnou recyklaci plastů. Kromě tolik oblíbených PET lahví od nápojů sem patří také plastové tašky, sáčky, fólie, obaly od drogistických výrobků, kelímky od jogurtů či jiných mléčných výrobků a další výrobky z plastů.
V žádném případě do tohoto kontejneru nevhazujte obaly od žíravin, barev nebo jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny nebo mastné obaly se zbytky potravin nebo čisticích prostředků.
-
Modrý kontejner
Do modrého kontejneru můžete vyhazovat papírové výrobky, to znamená časopisy, noviny, krabice, nejrůznější papírové obaly, lepenkové výrobky nebo knihy. Papír však nesmí být promaštěný nebo jakkoliv znečištěný. Znovu zpracovat nelze ani uhlový papír, proto do modrého kontejneru nepatří.
Do modrého kontejneru v žádném případě nevhazujte použité dětské pleny – ty patří do popelnice se smíšeným odpadem.
-
Zelený kontejner
Zelený kontejner je určený na výrobky ze skla. Můžete sem tedy vhazovat jakékoliv sklo a to v podobě lahví od vína či jiných nápojů, sklenic od kečupu, marmelád, zavařovacích sklenic nebo tabulového skla z oken či dveří.
Pokud vedle zeleného kontejneru stojí ještě kontejner bílý, pak do zeleného patří výhradně barevné sklo a do bílého sklo čiré.
Do tohoto kontejneru nepatří keramika, porcelán, zrcadla či autosklo.
-
Kontejner s oranžovou nálepkou
Kontejner označený velkou oranžovou nálepkou signalizuje kontejner určený pro sběr nápojových kartónů. Patří do něj krabice od džusů, mléka, vína nebo různých mléčných výrobků.
Rozhodně do něj ale nevhazujte silně znečištěné kartonové obaly.