-
Veďte si záznamy
Pokud chcete začít šetřit, je nejdůležitější uvědomit si, kam vlastně vaše peníze mizí – pokud nepočítáme hypotéku, úvěr nebo podobné výdaje, které jsou naprosto jasné. Veďte si alespoň měsíc denní záznamy o tom, kolik a za co jste utratili. Sice to není zrovna nejpříjemnější činnost, možná ale budete na konce měsíce překvapení, kam vlastně peníze z vaší peněženky utíkají a příští měsíc už budete obezřetnější.
-
Přemýšlejte
Nejvíce peněz utratíte většinou při nákupech. Každý z nás se mnohdy nechal zlákat výhodnou nabídkou nebo skvělou cenovou akcí. Před tím, než tuto skvělou akci využijete, zapřemýšlejte, jestli dané zboží opravdu potřebujete. Nemáte už doma od poslední super výhodné akce podobné výrobky, které jste stejně nepoužili? Než se rozhodnete pro nákup, zkuste kromě vidiny velké slevy reálně zhodnotit, zda pro vás má tento nákup nějaký smysl. Sice ušetříte, ale i tak vydáte peníze za něco, co vlastně třeba vůbec nepotřebujete.
-
Vyměňte operátora
Velké měsíční částky většina lidí utratí za telefon a internet. Pokud jsou vaše účty za telefonování a surfování také vysoké a zasahují do vašeho rozpočtu, zkuste se podívat, zda některý z jiných operátorů nenabízí výhodnější podmínky a vám by se tak nepodařilo nějakou tu stokorunu měsíčně ušetřit.
-
Šetřete na energii
Další znatelnou položkou ve vašich výdajích jsou částky za energie, tedy vodu, plyn a elektřinu. V dnešní době si můžete sami vybrat dodavatele plynu a elektřiny a ušetřit tak i tisíce ročně. Na změnu dodavatele máte nárok každého půl roku a změna je bezplatná. Na internetu naleznete kalkulačky plynu a elektřiny, které vám porovnají ceny jednotlivých dodavatelů a vy tak můžete zvolit toho nejvhodnějšího. A pokud nechcete rovnou provádět změnu, dejte si pozor, ať zbytečně neplýtváte energiemi a vodou tam, kde to není potřeba. Nesviťte v místnostech, kde nejste, nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, při praní vždy naplňte celou pračku atd.
-
Myslete na zadní vrátka
Zkuste si každý měsíc vyčlenit alespoň menší sumu peněz, kterou si budete spořit pro případ nečekaných výdajů, nemoci, úrazu nebo například ztráty zaměstnání. I když to není zrovna nejjednodušší, oceníte to ve chvíli, kdy se dostanete do situace, kdy vám tato finanční rezerva přijde opravdu vhod.
-
Pozor na kreditky
Vyrážíte-li na nákupy, nechte doma kreditní karty, které jsou velkým lákadlem. Nevidíte, jak rychle peníze utíkají a navíc utrácíte peníze, které vlastně ani nejsou vaše. Stejně tak buďte obezřetní i při platbách debetními kartami. Pokud jste v obchodě neukočírovatelní, nechte si ve vaší bance nastavit sms upozornění při každém pohybu na účtu. Třeba vám to pomůže při vašich nákupech, když po každé útratě uvidíte stav vašeho účtu.
-
Nechte se obdarovat
Pokud toužíte po nějaké věci, nebo něco nutně potřebujete, můžete využít váš svátek, narozeniny nebo Vánoce jako vhodnou příležitost. Místo toho, aby vám příbuzní kupovali dárky, které nepotřebujete, sdělte jim, co byste uvítali. Ušetříte tak vaši peněženku a příbuzným vymýšlení, co vám koupit.