-
Kdy vysévat
Semena okurek vysévejte přímo do záhonu, a to kolem 20. května. Okurky jsou poměrně náchylné na teplotní šoky, proto by neměly teploty padat pod 8°C. Zemina musí být před výsevem dostatečně provlhčená, a to nejméně do hloubky 20 centimetrů.
-
Kam vysévat
Okurky vyžadují teplou půdu bohatou na živiny s vyrovnaným vláhovým systémem. Půda by měla být hlinitá a humózní, tedy s dostatkem kompostu. Není vhodná vysazovat okurky do záhonů, kde předtím byly pěstovány brambory nebo jahody. Naopak vhodné jsou záhony po hrachu, cibuli, řepě nebo fazolích.
-
Použijte PVC fólie
Při pěstování okurek je vhodné používat PVC fólie, které ochrání sazenice před případnými poklesy teplot. K nejvyužívanějším patří černé netkané textilie, které nejen že zabrání zarůstání záhonu plevelem, ale udržují stálou teplotu, chrání plody před zašpiněním a také sazenice před vyplavením v případě silnějších dešťů.
-
Jak použít PVC fólie
Fólii, kterou zakoupíte v zahrádkářských potřebách, natáhněte na připravený záhon, a připevněte buď pomocí kolíků nebo zahrnutím okrajů hlínou. Ve vzdálenosti zhruba 40 centimetrů od sebe do fólie vyřízněte otvory ve tvaru kříže (žádná kolečka, čtverce či podobně). Do každého z těchto otvorů vysejte dvě až tři semena okurek, a to jen do hloubky maximálně dvou centimetrů.
-
Semena nenakličujte
Semena okurek jsou náchylná k zaschnutí, proto není jejich nakličování vhodné a navíc ani moc neurychlí proces. Pokud se ale přeci jen rozhodnete, že necháte semena naklíčit, používejte k tomu výhradně vlhké noviny, nikdy ne mokré, nebo přímo vodu – semena by vám shnila.
-
Předpěstování sadby
Okurky si můžete ze semínek samozřejmě předpěstovat doma v malých květináčcích nebo kelímcích od jogurtů. Jakmile má sadba dostatečně pevné kořínky, ihned přesazujte sazeničky do větších květináčů nebo vysazujte na záhon. Předpěstovanou sadbu si můžete také koupit v zahradnictví.
-
Jak zalévat
Pokud nebudete okurky dostatečně zalévat, budou chřadnout, nebudou mít téměř žádnou úrodu a budou se potýkat s různými nemocemi. U okurek platí zalévat méně často, ale důkladně. Správná zálivka by měla proniknout do hloubky 10 až 20 centimetrů a pak postačí i ve velkých teplech jen jednou týdně. Dejte si pozor na to, abyste zbytečně nekropili listy – tím totiž podporujete tvorbu plísně.
-
A co hnojivo?
Na začátku kvetení můžete přidat k rostlinám trochu zředěného drůbežího trusu nebo koupené listové výživy.
Okurkam zdar! :)