-
Stříhejte a pilujte
Vašim nehtům věnujte pravidelnou pozornost a alespoň jednou týdně je upravte. Stříhání nehtů je nejvhodnější po koupeli, kdy jsou nehty měkčí a stříháním tak nedochází k jejich třepení nebo lámání. Po ostříhání zůstanou nehty ostré, a proto je nutné je zapilovat. Nehty pilujte jen jedním směrem, nikdy oběma směry – začaly by se třepit.
-
Leštěte a lakujte
Po stříhání a pilování nehty přeleštěte leštěnkou, zvýšíte tím jejich lesk. Poté je můžete ještě přelakovat lakem bez acetonu a alkoholu, ideálně pak lakem s vyživujícími oleji. Lak však nenanášejte bezprostředně po koupeli – popraskal by a oloupal se.
-
Pečujte o kůžičku
Pro dokonalý vzhled nehtů je také potřeba pečovat o nehtovou kůžičku. Tu nikdy nestříhejte, pouze ji zatlačujte směrem k místu, kde vyrůstá nehet z kůže. K tomu používejte výhradně dřevěnou nebo gumovou tyčinku speciálně určenou na nehtovou kůžičku, v žádném případě nepoužívejte ostré předměty.
-
Nekousejte si nehty
Kousání nehtů je hrozný zlozvyk, který se ale můžete odnaučit. V drogerii prodávají speciální roztok, kterým když nehty přetřete, budou mít hořkou chuť. Pomoci proti kousání může také nalakování nehtů nebo si nechat udělat nehty umělé.
-
Noční péče
Extra dávku péče můžete vašim nehtům dopřát během noci. Než půjdete spát, natřete si celé ruce a nehty pořádnou dávkou vyživujícího krému na ruce, nebo olivovým či mandlovým olejem, navlečte si bavlněné rukavice a nechte působit celou noc. Vaše ruce budou krásně vláčné a nehty vyživené.
-
Bojujte s lámáním nehtů
Pokud se vám nehty lámou, třepí se nebo odlupují, máte zřejmě málo vitamínů a minerálů. Zajděte si do lékárny a pořiďte si speciální výživové doplňky podporující správný růst nehtů a jejich kvalitu.
Pro dobrou kvalitu nehtů je důležitý především vápník, který bojuje proti lámavosti nehtů, a železo, jehož nedostatek způsobuje křehké, hrbolaté nehty.
-
Jezte správné potraviny
Abyste zajistili vašemu tělu dostatek vitamínů a minerálů pro správný růst a vysokou kvalitu nehtů, zařaďte do své stravy ryby, obilné klíčky, vejce, slunečnicová a sezamová semínka, mléčné výrobky, oříšky, brokolici, špenát či ovesné vločky.