Bohužel i v dnešní době není nic neobvyklého, když zaměstnavatel neplatí to, k čemu se ve smlouvě zavázal. Obvykle se lidé seberou a najdou si jinou práci. Buď se se zaměstnavatelem nedokáží dohodnout, nebo o to nemají zájem a problém nechají být. Ovšem pokud vědí jak, své peníze dostat mohou.
Proč zaměstnavatel neplatí?
Obecně vzato nám ukažte člověka, který platí rád. Nikdo není nadšený z toho, že bude mít v peněžence méně financí. Proto lidé hledají ve slevách, srovnávají výrobky a snaží se ušetřit nejrůznějšími cestami. Je to zcela normální a není to nic zvláštního. Pokud najdeme cestu, jak něco ušetřit, taky se po ní vydáme. A někdo jde prostě ještě trochu dál a šetří tím, že neplatí své závazky. Což je celkem proti dobrým mravům, není to férové a člověku do v dlouhém horizontu komplikuje život mnohem více. Ovšem někdo má žaludek i na tohle.
V případě, že vám zaměstnavatel neplatí, není získání peněz jednoduché – na druhou stranu to není nemožné. Většinou zní obvyklá rada soudit se, ale to může trvat roky – a vzhledem k rychlosti justice to tak většinou i je. Vy jste ale ti, kdo svoji práci již odvedli a peníze jste měli dostat už dávno. A kde nic tu nic. Dříve takové problémy s placením nebyly. Díky tomu jste taky ihned neuvažovali o tom, že odejdete. Zaměstnavatel obvykle slibuje, že je dostanete, ale že jemu samotnému ještě nepřišly a podobné věci. Ale že brzy vše kompenzuje, protože. Vás na druhé straně práce baví, ve smlouvě máte mzdu sjednanou (a třeba vyšší, než jinde) tak proč vlastně odcházet.
Stále si říkáte, že ještě vydržíte. Mezitím můžete sáhnout do úspor a taky se říká, že je lepší mít „peníze na cestě“, než jen sedět doma a nedělat nic. Jenže za další měsíc se nedočkáte ani peněz nových, ani těch starých. Zato slyšíte opět spoustu slibů a řečí. Protože navíc i vaše úspory rychle docházejí, už to není jen tak.
Přijde vám absurdní skutečnost, že máte jasně stanoveno, kolik máte přesně dostat a také všechny důkazy a informace o tom, že jste mzdu nedostali. A stejně musíte podniknout jisté kroky, abyste získali to, na co máte nárok. Ale je to bohužel tak a asi to nebude jiné. Nicméně už z principu se peněz nevzdávejte a snažte se o jejich získání všemi prostředky, které máte k dispozici. Zaměstnavateli přidáte hlavně na vráskách, protože uvidí, že se sebou nenecháte jen tak zametat. Navíc, pokud se ubráníte vy, mohou to samé udělat i další.
Jak na to
Pokud vám zaměstnavatel dluží, prvním krokem je výpověď, což vám poradí i jakékoli instituce, na které se obrátíte. V tomto případě můžete dát výpověď okamžitě a jako důvod uvést nevyplacení mzdy. Navíc můžete žádat odstupné. Nejlepší je případ, kdy zaměstnavatel podepíše, že souhlasí s dluhem, který vůči vám má. Je to ale šance tak mizivá, že možná spíše vyhrajete ve sportce.
Není ani vyloučeno, že zaměstnavatel odmítne převzít a podepsat výpověď. Důvod je jasný – zvyšují se mu náklady díky odstupnému. Raději vás bude „dusit“ dokud neodejdete zcela s prázdnou. Ovšem i v takovém případě máte na svojí straně nějaké ty prostředky. Pokud mu zašlete výpověď poštou s „dodejkou“, je věc brána jako převzatá v momentě, kdy se vám dodejka vrátí. V takovém případě výpověď platí.
Poradna pro občany
Někdy už nevíte, kudy kam a každá rada je pak drahá. Nechce se vám číst článek, kde pořádně ani všemu nerozumíte, případně je vaše situace natolik zvláštní, že je potřeba speciální řešení. Tehdy se neváhejte obrátit na Občanskou poradnu. Ta sídlí ve všech větších městech republiky a je to místo, kde vám anonymně poradí, co a jak. Mají k dispozici také potřebné formuláře a doporučí, jak postupovat. Pracují tam většinou dobrovolníci a mají velký zájem na tom, aby lidem kvalitně pomohli. Navíc potěší, že se nemusíte ani představovat, nebo někde vyplnit své údaje, aby se vám někdo věnoval.
Co dál?
Rozhodně nevynechte možnost uvést svého zaměstnavatele (tedy už bývalého) na inspektorátu práce a trochu mu tak zavařit navíc. Nedostanete se sice blíže k penězům, které vám dluží, ale on bude mít další problém. Bude ho muset řešit a kontrola třeba narazí i na další mezery, které se u něj najdou a bude mít svých starostí dost.
Žádost o dlužnou částku
Zaměstnavatele je také potřeba písemně požádat o vyplacení částky, kterou vám dluží. Je to sice absurdní, že musíte opět žádat o vlastní peníze, ale pokud by došlo na soud, bude vám lehce nakloněn, protože jste postupovali podle všech možností, než jste se právě na soud obrátili. Ve formuláři žádosti rozhodně nesmí chybět údaje vaše, ani zaměstnavatele. Dále to, o co vlastně žádáte, přesná suma a také termín, do kdy vám částku má vyplatit (berte v úvahu to, kdy mu žádost přijde – většinou pak dva týdny). Také je potřeba uvést, za co je vlastně ta dlužná částka. Zde uvádíte, kdy a jak jste u něj byl zaměstnaný, že vám byla vyměřena konkrétní měsíční mzda v určité výši a že jste ji neobdržel. Nesmí chybět data ani podpisy.
Určitě žádost zašlete opakovaně s tím, že jste již předtím žádali, ale že do dnešního dne nebylo nic vyplaceno. Nezapomeňte uvést, zda vás dlužník kontaktoval, případně vy jeho – telefonem, elektronicky nebo osobně.
Insolvence
V podobných sporech je potřeba mít na zřeteli, jestli je dlužník v procesu insolvence nebo ne. Pokud ano, zajděte co nejdříve na Úřad práce a žádejte o vyplacení mzdových nároků. Mějte na paměti, že v takovém případě vám bude vyplacena částka jen za tři měsíce zpětně a měsíc dopředu (pokud jste stále zaměstnaný u toho, kdo vám dluží). Nicméně je možné žádat jen o průměrný plat. Zbytek požadujte v přihlášce pohledávky – tu podáte ke Krajskému soudu, který řeší i insolvenci. Všechny tyto doklady si kopírujte a archivujte. Vždycky je lepší mít dokumenty vícekrát, než aby nějaký chyběl. Nenechte nic náhodě, žádný detail – pokud je někdo notorický dlužník, umí v podobných věcech chodit velmi dobře.
Další možností je skutečnost, že dlužník v insolvenci ještě není. Vy na něj takový návrh podat můžete, ovšem ne sami. Musí být minimálně dva věřitelé – čím více dluží, tím lépe. Opět si archivujte veškeré dokumenty, které máte a které podáváte. Budou potřeba na „Návrh zaměstnance na zahájení insolvenčního řízení na zaměstnavatele (insolvenční návrh)“. Pro tuto situaci existují vzorové dokumenty, které najdete na webech i na příslušných úřadech. Pokud zaměstnavatel dluží vám, bude dlužit i dalším zaměstnancům. Domluvte se s nimi a podejte návrh dohromady. Jakmile se objeví v insolvenčním rejstříku (většinou během týdne), můžete se vypravit na Úřad práce požádat o vyplacení mzdových nároků.
Vymáhání dluhů
Protože celé řízení může trvat velmi dlouho, než se pohledávek dočkáte, klidně na ně i zapomenete. Můžete se ale rozhodnout i pro jinou cestu, tedy pro vymáhání pohledávky. Počítejte ale s tím, že vymahačské firmy si berou obvykle z vymožené částky třetinu až polovinu. Buď budou chtít po vás poplatek, nebo si to vezmou z částky samotné. Podobně jako třeba u úvěrových společností, i tady vybírejte firmu s ohlasy a referencemi. I v případě, že si bude účtovat více, většinou chce zaplatit až po vymožení částky. Pokud neuspějí, vy neplatíte nic. Pokud firma dluh vymáhá a dlužník se octne v insolvenci, vymáhání bohužel končí.
Soudy
Pokud vám předchozí postupy přijdou zdlouhavé, je možné se obrátit přímo na soud. V takovém případě si najměte zkušeného právníka, který takové případy zná a ví, jak postupovat. I zde jste ale na tenkém ledu – i když je částka vyměřena soudem, nemáte jistotu, že dlužník ji skutečně zaplatí. Může utéct za hranice, skrývat se a vůbec se vyhýbat trestu všemi různými cestami. Tak jako tak se ale braňte vším, co máte k dispozici. Čím více lidí se takto bránit bude, tím méně bude takových „podnikatelů.“