-
Nakupte semínka
Vydejte se do nejbližšího zahrádkářství nebo obchodu s potřebami pro zahrádkáře a kupte si semínka hlávkového salátu. Stojí pár korun a můžete si vybrat ze širokého spektra druhů – ať už klasický zelený, nebo s červenými a zkadeřenými listy či křehké ledové saláty. Záleží jen na vaší chuti.
-
Upravte záhony
Salát můžete pěstovat buď na záhonech, nebo v truhlících. Nejvíce se mu daří v úrodné půdě, ideálně, pokud mu dopřejete asi pěticentimetrovou vrstvu kompostu nebo organického hnojiva.
Půdu před výsevem semínek důkladně nakypřete, odstraňte kamínky, rozbijte hráběmi nebo motyčkou velké kusy tvrdé hlíny a zeminu prohnojte.
-
Kam s ním
Salát vyžaduje spíše chladnější podmínky, vyhovuje mu teplota maximálně do 25°C, jinak roste do květu a hořknou mu listy. I přesto by měl mít ale dostatek sluníčka.
-
Kdy vysazovat
Salát vysazujte pět až devět týdnů před požadovanou dobou sklizně, a to na záhon nebo do truhlíku do hloubky zhruba jednoho centimetru. Nejdříve vysazujte na přelomu března a dubna, jelikož semena vzchází až při teplotách mezi 15 až 18 stupni Celsia.
Vzrostlý salát potřebuje kolem sebe prostor zhruba 30 centimetrů, proto nechávejte dostatečné mezery.
-
Předpěstování sazeniček
Sadbu salátu si můžete předpěstovat i doma, a to mělce do truhlíků, přičemž teplota v místnosti, ve které salát předpěstováváte, by neměla přesáhnout 20°C. Na záhon pak přesazujte sazenice ve chvíli, kdy mají čtyři až šest listů.
-
Zálivka
Salát potřebuje dostatečnou zálivku, nejlépe měkkou odstátou vodou. Pokud jej budete zalévat studenou vodou, salát ztvrdne, nebude křehký a také se zpomalí jeho růst.