-
Speciální zemina
Pro pěstování lilií je velmi důležitá zemina, do které jsou jejich cibule vsazovány. Zemina by měla být neutrální až mírně kyselá, vzdušná, dobře propustná a s vysokou výživovou hodnotou. Jako vhodná zemina je doporučována směs zahradní zeminy, kompostu, rašeliny a písku v poměru 1:1:2:2.
-
Výběr stanoviště
Lilie můžete pěstovat jak na záhoně, tak na okně v truhlíku. Důležité ale je, aby měly dostatek sluníčka. Cibule lilií nesnáší přemokřené stanoviště, proto volte takové, kde bude dostatečný odtok vody, ideálně na svažitém záhonu nebo truhlíky s dostatečným odtokem přebytečné vody.
-
Kdy vysazovat
Ideální doba na vysazování cibulí lilií je od konce září do konce října, ještě však před prvními mrazíky, aby cibule stihly zakořenit. Sázet je můžete i na přelomu zimy a jara, nejlépe na začátku března. Špička cibule by měla být 10 centimetrů pod zemí. Cibuli je vhodné obsypat pískem a poté výsadbu dobře zalít. Na zimu pak místo výsadby posypte vrstvou kompostu.
-
Zálivka
V době růstu a kvetení potřebují lilie dostatek vláhy, nesnáší však přemokření, musí být zajištěn odtok vody. Raději zalévejte méně, ale častěji. Dejte pozor na to, abyste vodu při zalévání nestříkali na květy a listy.
-
Hnojení
Lilie je dobré hnojit v době růstu a květu a to kompostem nebo běžnými průmyslovými hnojivy. Po odkvětu už nehnojte vůbec, nebo jen za pomoci draselných hnojiv. V žádném případě nepoužívejte na hnojení lilií zvířecí hnůj, rostlinky by vám mohly uhynout.
-
Přezimování lilií
Lilie bez problémů přezimují v záhonech. Pěstujete-li je v květináči, přemístěte je na chladné místo, kde se teplota drží kolem 10°C a vyndejte je až na jaře.
-
Rozmnožování
Lilie je možné rozmnožovat dělením cibulí a dceřinými cibulkami nebo z velkých semen získaných ze zralých semeníků.
Prosím o radu. Mám záhon lilií a chtěl bych je tam nechat. Zatím jsou vysoké a mají pouze otrhané semeníky. Kdy je mám zřezat a co bych s nimi měl ještě dělat v září/říjnu. Děkuji.