Motivační dopis je významný dokument. Hledáte-li práci, je vhodné odeslat jej prakticky všude, i tam, kde jej vysloveně nežádají. Věřte, že si tím svoje šance na přijetí zvýšíte. Jsou i takové společnosti, jež berou přítomnost motivačního dopisu v žádosti od potenciálního zaměstnance za samozřejmost – proto to v nabídce pracovní pozice neuvádějí. A uchazeče, kteří nepřiložili ke svému životopisu tento dokument okamžitě vyřazují z prvního kola výběrového řízení.
Motivační dopis by měl být vždy unikátní. Pokud si myslíte, že vám pomůže, když svému curriculum vitae dáte slohový rámec (jednotlivé údaje jednoduše rozvedete do vět) a výsledný dokument budete používat jako univerzální motivační dopis pro jakoukoli příležitost, tak se mýlíte. V motivačnímu dopise totiž nejde ani tak o vaši osobnost, ale spíše o váš vztah ke konkrétní pracovní pozici nabízené konkrétním zaměstnavatelem. Jak tedy postupovat?
-
Zdvořilé oslovení
Oslovení je velmi důležité. Je to po formální stránce dopis a proto oslovení nevynechávejte. Použijte konkrétní oslovení, zkuste zjistit, kdo z dané společnosti bude váš motivační dopis číst. Buďte zdvořilí, použijte kupříkladu formulaci „Vážený pane, vážená paní“.
-
Pár slov k pracovní pozici, o niž usilujete
V prvních větách promluvte o tom, čím vás tato pozice zaujala (a určitě nemluvte o tom, že vás především zaujalo její finanční ohodnocení). Projevte svoji informovanost o tom, co daná pozice obnáší.
-
Proč jste pro danou pozici vhodný kandidát
V několika větách popište sebe a svoje dispozice pro danou práci. Neuvádějte všechna svá životopisná fakta, ta si může čtenář vašeho dopisu přečíst v CV. Vyzdvihněte jen některé nejvýznamnější položky. Čím více mohou souviset s náplní zaměstnání, o nějž se ucházíte, tím lépe.
-
Co vás k práci poutá
Sdělte svoje osobní pocity, které se k dané práci váží. Například jedná-li se o práci, kde hodně jednáte s lidmi, uveďte, že rádi pomáháte lidem, případně že navazování nových kontaktů pro vás představuje výzvu.
-
Podprahové signály
Důležité je vysílat jakési zvláštní signály vůči zaměstnavateli. Jejich smysl je ten, že zaměstnavatel musí stát o to se s vámi sejít. Jde vám o nabídku osobního pohovoru. Podprahovým signálem může být například vyjádření, že se těšíte na osobní setkání nebo seznámení s pracovním prostředím. A závěrečný pozdrav pak musí znít asi takto: „Na shledanou se těší (vaše jméno)“.
-
Opravte si chyby
Text si po sobě třikrát, čtyřikrát projděte a vychytejte všechny přepisy a pravopisné a stylistické chyby. Pokud to s danou pracovní pozicí myslíte opravdu vážně, tak můžete požádat i svého partnera nebo známé, aby si váš motivační dopis přečetli a upozornili vás na případné nejasnosti nebo gramatické překlepy.
-
Tiskneme
Na závěr vašeho snažení již zbývá jen motivační dopis vytisknout a vlastní rukou podepsat.
Vzorový motivační dopis
V Heřmanově Městci dne 25.11.2011
Zájem o místo KUCHAŘE v restauraci U Strakatého koně
Vážený pane řediteli,
dovoluji si touto cestou zažádat o pozici kuchaře ve Vaší restauraci U Strakatého koně.
Vaše nabídka mě zaujala především díky tomu, že Vám jde o nadstandardní služby pro zákazníky a že si u Vás každý milovník dobré kuchyně najde to svoje.
Během mé pětileté praxe ve špičkových restauracích v zahraničí (v Německu a ve Francii) jsem získal cenné zkušenosti týkající se přípravy pokrmů z prvotřídních surovin. Vím, jak přichystat náročnému návštěvníkovi kvalitní kulinářský zážitek. Jsem zvyklý na profesionální přístup k práci, dokážu pracovat i ve vysokém tempu, ale zároveň usiluji o neustálé zdokonalování svých schopností a znalostí. Rozšiřuji si své obzory návštěvami kuchařských a gastronomických kurzů.
Jsem přesvědčen, že k dalšímu zdokonalení mých dovedností hodně přispěje práce ve Vašem podniku. Šanci pracovat v restauraci oceněné prestižním titulem Fajnová restaurace roku 2011 považuji za velkou výzvu.
Životopis společně s referencemi od předchozích zaměstnavatelů přikládám k tomuto dopisu.
Těším se na osobní setkání.
S pozdravem,
Hubert PatočkaWolkerova 56
Heřmanův Městec
538 03