Hektický životní styl, mnohdy velice zdraví škodlivé civilizační návyky, kouření, flámování. To jsou podle odborníků nejdůležitější příčiny namáhání naší pleti. Vyhovět tak současnému trendu mladistvé vizáže se tak u každého dříve či později ukáže jako poměrně obtížné. Zdravou výživou, plaváním a obecně dostatkem pohybu však nelze vyřešit úplně vše. Často proto nezbývá něž sáhnout po některých z posledních výdobytků kosmetické vědy, která je nám vždy připravena s mládnutím pomoci. Jednou z těchto cest, jak vrátit naší pokožce to, co jsme ji rychlým tempem života vzali je i peelingem. Jde o souhrnné označení pro širokou paletu způsobů, jimiž můžeme naší pokožce pomoci s tím, aby se rychleji rozloučila s odumřelými buňkami. Existují přitom jeho rozličné druhy – peelingy mechanické,chemické, ale i laserové.
Nejde jenom o otázku vkusu a současných norem krásy. Odstranění odumřelých buněk je nezbytnou podmínkou toho, aby naše plet´mohla zůstat nejenom na pohled čistší, ale především zdravější. Část této staré kůže samozřejmě postupem času mizí i bez kosmetických zásahů, at´už samovolně, nebo například během vykonávání obvyklé hygieny.
Důležité nicméně je, že se tak často neděje pořádně a zavčas. Díky tomu často shledáváme, že naše plet´se zdá být podezřele zašedlá, plná jakýchsi drobných šupinek, a celkově již na první pohled nezdravá. A právě v těchto případech bychom měli sáhnout po některém z dostupných druhů peelingů.
Ptáme-li se po jednom nejúčinnějším druhu peelingu, pak zjišťujeme, že vyzdvihnout jedinou metodu na úkor ostatních dost dobře nelze – odborníci na kosmetiku se zde shodují, že užitečnější je spíše jednotlivé metody kombinovat, a především je v žádném případě nepřehánět!
Jedním z nejrozšířenějších druhů peelingu jsou bezesporu přípravky fungující na mechanickém základě. Jde o poměrně rozsáhlý rejstřík pomůcek typů různých drobných kartáčů a žínek, ale především více rozšířených krémů. Záměrem je zde mechanicky odstranit ulpívající odumřelé buňky pokožky, které z našeho obličeje definitivně mizí spolu s jeho vydatným opláchnutím vlažnou vodou.
V případě kosmetických přípravků je jejich obvyklou součástí směs částí různých léčivých rostlin a obilovin. V současnosti užívané ingredience jsou však značně různorodější. Stejně tak se například osvědčily některé mořské řasy, drcené ořechy nebo jejich skořápky, ale možná pro někoho trochu překvapivě, třeba i cukr.
Mechanický peeling patří mezi dnes již dobře prověřené způsoby jak pečovat o plet´. Přesto je důležité užívat jej s rozmyslem, a znát nejdůležitější zásady – vždy se snažíme vyhýbat zranitelným místům kolem očí a samozřejmě i rtům, především jej nanášíme výhradně vlhkou plet´. Je-li totiž suchá, snadno by ji mohl poškodit.
Nikdy peeling neženeme do práce silou – jde o to, abyste jej jemně vmasírovali do kůže, a posléze opláchli. Tlakem a příliš častou aplikací – tedy v případech, kdy je plet´ zarudlá a podrážděná – nedosáhneme ničeho. Stejně tak není vhodné peeling používat v situacích, kdy trpíme akné, peeling by tak mohl infekci roznést i na dosud zdravá místa.
Pokud jde tedy o přesnou frekvenci, ani zde nemůžeme řídit žádnou jednoduchou poučkou. Obecně však platí, že lidé se suchou pletí by měli k peelingu sahat zhruba jednou za měsíc, je-li naopak pokožka spíše mastnější, můžeme peeling použít jednou za dva týdny.
S odlišným načasováním se nicméně setkáváme v případech peelingu chemického. Zde jde nejčastěji o měsíční kůry založené na aplikaci jednou týdně, kdy je na plet´ nanášen přípravek obsahující účinnou složku, obvykle různé kyseliny, která rozruší povrch pokožky tak, že dojde k odstranění odumřelé vrstvy.
Nejexkluzivnější variantu pak představuje ošetření speciálním laserem, jehož účinnost tkví ve schopnosti odpaření tenoučké vrstvy pokožky. Díky tomu lze touto metodou odstranit rozličné nerovné plošky ale nežádoucí zabarvení. Dermatologové si však za tento „zázrak“ rádi nechávají dobře zaplatit – jde o bezkonkurenčně nejdražší druh peelingu.