Morčata patří mezi ty domácí mazlíčky, kteří přinášejí hodně radosti a přitom vyžadují jen minimum péče (ve srovnání s jinými zvířátky). Díky tomu mohou být dobrou průpravou například i pro malé děti a ani těm není třeba příliš pomáhat. Následující řádky vás seznámí se základními postupy péče o tyto přítulné mazlíčky, protože přece jenom nějaká pozornost a péče se jim věnovat musí.
Nejdříve je třeba si ujasnit, jestli se pro vás morče jako domácí společník vůbec hodí, tedy jestli je to vhodné zvíře i do prostředí. Co se od něj dá očekávat? V první řadě jde o klidného tvora, který žádá život v páru či ve skupince více jedinců. Pokud ho budete chovat jako samotáře, připravte se na to, že bude chtít více pozornosti a mazlení plus dalšího kontaktu. Čeká na vás roztomilé zvířátko a malý průzkumník. Bude vyhlížet každé otevření ledničky, bude mít pořád apetit, ale bude také velmi vděčný za cokoli, co dostane. Netěšte se ale na geniálního tvorečka, který se bude učit nejrůznější kousky nebo to, že bude chodit na malou i velkou potřebu na jedno stálé místo. V živočišné říši je například potkan mnohem chytřejší i „vycvičitelnější“. Na druhou stranu morče je dokonalým společníkem pro splíny a chvíle smutku a vydrží s vámi například i velmi dlouho ležet pod peřinou nebo si vám hovět na klíně. I nechat ho jen tak volně proběhnout po pokoji je krásný zážitek. Ale počítejte s tím, že mezi hlodavce nepatří pro nic za nic a začne tímto způsobem zpracovávat cokoli, na co narazí.
Pokud se rozhodnete právě pro chov morčete, bude potřeba pár věcí, bez kterých se neobejdete ani vy, ani váš nový spolubydlící. V první řadě jde o klec či terárium, které musí být dost velké. Samozřejmě jedinec nebude na prostor tak náročný jako páreček nebo menší skupinka. Ale ani samotář by neměl mít jen nějaký kotec, ve kterém se může maximálně otočit. Jedinec by měl mít prostor o velikosti aspoň 70 cm, za 80 cm vás bude mít ještě radši. Pokud plánujete v budoucnu více kousků, počítejte i s větším výběhem. Klec je rozhodně vhodnější, protože můžete se svým přítelem (nebo kamarádkou) být v kontaktu po celé ploše. Mřížka samotná mu navíc poslouží dobře jako opěrka pro nohy při průzkumu terénu a dalším skotačení a dají se jimi prostrčit oříšky, kousky zeleniny nebo jen věci na hlodání.
Nejčastějším podkladem pro morče je podestýlka z hoblin. Dají se koupit i různé papírové granule (původně určené pro kočky), ale jejich cena je trochu vyšší a nejsou zase o tolik účinnější při sání vlhkosti. Hobliny můžete kolikrát získat i zdarma tam, kde se zpracovává dřevo (truhlářské dílny apod.). dávejte jen pozor na znečištění například od oleje nebo rozpouštědla. Pod hobliny dejte ještě noviny, nesypejte je přímo do klece. Můžete v podstatě použít i časopis, ale lesklá a hladká obálka není zrovna ideální pro pohyb morčete – nepočítejte s tím, že by se hobliny udržely v jednolité vrstvě. Pokud používáte jako podklad tiskoviny, dejte si také pozor na sponky od sešívaček, o které by se morče mohlo poranit. Je třeba podestýlku pravidelně měnit, obvykle po jednom týdnu – záleží na počtu zvířat a na osobním vkusu jejich potřeby. Při jednom zvířátku je sedm dní tak akorát. Když už budete u té výměny, klec vysprchujte, důkladně vytřete a jednou za čas také vydesinfikujte. Pak nechte klec chvilku odstát, rozhodně tam morče nedávejte ihned. Nechte zápach vyvanout a zvíře mějte mezitím třeba v přepravce.
To bysme měli klec a podestýlku – a co dále? Nesmíme zapomenout na domeček. Nezáleží na tom, jestli koupíme něco ve zverimexu, nebo upravíme krabici od bot. Každé morče potřebuje jak pohyb, tak nerušený spánek. A také místo, kde se cítí bezpečně a kde ho nemůže opravdu nic ohrozit a může se i schovat, pokud ho něco vyplaší. I tento malý chlupáč má právo na svoje soukromí a nějaký ten klid.
Další součástí správného prostředí morčete je miska na krmení a napajedlo. Úplný prcek ještě neumí z napajedla pořádně pít, ale co nejdříve je potřeba, aby se to naučil. Než se tak stane, pokládejte do klece vedle misky s krmením i misku s vodou. Vedle toho ale určitě zavěste do mřížoví napáječku – zvíře ji může zkoumat, objevovat a seznamovat se s ní. Občas mu klidně zkuste strčit ocelovou trubičku opatrně mezi zoubky, aby si na tuto pozici zvyklo.
V prodejnách často najdete v sekci s klecemi i jesličky, kam se morčeti dává seno. Pokud je nemáte, nic se neděje – suchou trávu dejte klidně do roku klece, váš společník už si s ní poradí po svém.
Dají se koupit i různé doplňky stravy pro morčata – třeba kolečko soli či kousek vápníku. Za prvé vyživují zuby, za druhé si je na nich morče piluje. Morče je hlodavec, takže mu zuby stále rostou a právě hlodáním do věcí si je přirozeně upravuje. Sůl obvykle morče velmi vítá, další doplňky už záleží kus od kusu – co mu zrovna sedne.
Morče musí ale taky něco jíst, tak se na to podíváme blíže, ano? Základem jídelníčku je seno, které by morče mělo mít v dosahu neustále. Hraje u nich stejnou roli, jako u nás chléb nebo i v Asii rýže. Morče se ho nepřejí, seno mu dodá živiny a nevadí ani ve velké množství. Morčata jsou přírodně nastavená tak, že potřebují mít stále něco v zažívacím traktu. To je taky důvod, proč mají stálý apetit a piští (s nadsázkou, samozřejmě) jako by je někdo vraždil. Musí udržovat svoje trávení stále v pohybu, jinak hrozí nenávratné poškození jater.
TIP Můžete zkusit i jiné mazlíčky. Třeba štěňátka z bezplatné inzerce, případně jiné psy s odběrem zdarma.
Samotné seno ale není takové terno (ostatně ani pro nás samotný chléb). Proto je potřeba dodávat morčeti i krmné směsi, obvykle složené z různých obilovin, semínek či granulí. U každého morčete je tento standard trochu jiný. Základ koupíte asi za třicet Korun za kilo (je naprosto dostatečný). Pokud chcete něco navíc (třeba s plátky banánu) může vás taková pochoutka vyjít i na sedmdesát korun.
Je ale celkově lepší koupit standard ve formě směsi a finance navíc investovat do čerstvého ovoce a zeleniny – na kterém si morčata pochutnají mnohem víc a není to v průmyslovém balení. Morče miluje okurku, rajčata, papriky, různé saláty a potěšíte je také všemi odřezky, které vám v kuchyni zbydou při zpracování zeleniny. Neurazíte je ani stopkou jablka nebo jadřincem hrušky. Dále uvítají klidně kedlubnu (slupku i tělo), mrkev nebo ředkvičky. V ovocné a zeleninové říši máte vlastně totálně volnou ruku na experimentování – hlavním soudcem je tu morče samo. Dejte si pozor jen u banánů – nedávejte ho morčeti moc často a moc velké kusy. Banány jsou dost kalorické a morče může snadno ztloustnout. Na druhé straně třeba okurka nebo meloun obsahují spoustu vody, takže se váhy morčete nijak zvlášť nedotknou. Ovšem i okurky je třeba dávat trochu pozor, protože příliš mnoho přijímané vody může morčeti poškodit ledviny, přestože ověřit toto tvrzení není snadné. Berte to tedy spíše jako doporučení.
V letním období neomezujte morče ohledně trávy, pampelišek, okusovaných větviček a podobně. Uvítá i tvrdý chléb, rohlíky nebo jiné pečivo. Hlavně si obrousí zuby, i když není vyloučeno, že i něco sní – ale není to jeho hlavní záměr.
Pokud plánujete více kousků, je lepší pořídit dvě samičky. Obecně se lépe snesou a celkem často i spřátelí. Dva kluci se během dospívání mohou pošťuchovat nebo i prát. Dospělí samci na sebe mohou i útočit a není vyloučena ani smrt jednoho na následky poranění.
Možná vás napadlo, proč nezmiňujeme samečka a samičku. Pokud vědomě investujete do páru, počítejte s rychlým množením. Samice může mít vrh i čtyřikrát během jednoho roku a velmi zřídka se rodí jen jeden potomek. Pokud vezmete v úvahu i rodičky a rodiče z řad potomků původní dvojice, váš chov se bude rozrůstat velmi rychle. Pokud chcete i přesto chovat více kousků, zajistěte si v okolí odběr mladých. Je možné je nabídnout i třeba zverimexům, ale musíte počítat s možností, že mláďata i delší dobu nikdo chtít nebude a vám mezitím porostou před očima. Kromě toho, pokud bude sameček se samičkou stále u sebe, opakovaná březost může samičku velmi vyčerpat – na následky únavy může i zajít. A tomu se určitě chcete vyhnout.
Morče se průměrně může dožít tří až pěti let. U mnoha chovatelů můžete ale narazit i na údaje sahající k osmi letům, v řidčích případech i deset let. Ale není vyloučeno, že narazíte i na nadnesenou spodní hranici. Pokud trefíte na nemocné mládě, nemusí s vámi vydržet ani půl roku. Už při výběru buďte proto ostražití – pročesejte srst a pátrejte po lysinkách nebo stopách parazitů. Podívejte se také na zuby (mají být lesklé a bez hlenů). Ve zverimexu má zvíře jíst, pít, pobíhat a vůbec vyvíjet nějakou aktivitu. Vyhněte se „outsiderovi“, který sedí někde v koutku a nic neprovádí. Je to sice kruté, ale pokud se společenské zvíře straní kolektivu, o něčem to vypovídá. Nezapomeňte se zeptat také na pohlaví – ať víte, co máte čekat, pokud budete chtít v budoucnu chov rozšiřovat.
Morče můžete nechat pobíhat i po venku, ale udělejte mu pevnou ohrádku, ze které se nemůže dostat. Působí sice jako plaší tvorové, ale klamou v tomto případě tělem a když se dají do pohybu, nebudete jim stačit ani omylem. Opět v reflexu plachosti se pak schovají tam, kam na ně absolutně nemůžete dosáhnout a je jim jedno, že jsou v potrubí nebo pod autem. Pravidelně se stává, že při útěku o život jim o něj současně půjde – klidně skočí i do jámy plné střepů. Velmi dobře se proto předem ujistěte, že veškeré únikové cesty jsou pečlivě uzavřeny.
Při venkovním pohybu není od věci je natřít repelentem pro hlodavce – vyrábějí se speciální. Vyndat morčeti například klíště není velký problém, postup je stejný jako u člověka. Máte ale menší šanci, že si jeho přítomnosti v kožíšku všimnete. A taková malá potvůrka (máme na mysli samozřejmě klíště) může narůst do rozměrů, které opravdu nechcete.
To je tak v základu shrnutí postupů, jak pečovat o morče. Pokud investujete do nějaké příručky (na trhu je jich bezpočet), samozřejmě narazíte na mnoho dalších tipů, triků a rad. Například zastřihávání drápků se bez obrázků těžko popisuje. Tak zjistíte, jakými nemocemi může morče trpět, další informace o březosti a oplodnění samic a podobně.
Tak jako tak si zapamatujte, že jde o přítulná, společenská zvířátka, klidné společníky a skutečné mazlíčky. Pokud si je pořídíte, přejeme spoustu krásných chvil, během kterých se vám v rukách bude mrskat pátrající čeníšek a vašim budoucím tvorečkům přejeme hodně zdraví.