-
Kdy sbírat šípky?
Sběr šípků je ideální na přelomu září a října, kdy už jsou plody rudě červené a dobře vyzrálé. Zároveň je ale nutné, abyste je sbírali ještě před prvními mrazíky. Jakmile přejdou šípky mrazem, nejsou již vhodné na sušení. Správně vyzrálý šípek pak poznáte tak, že má tuhou slupku a je tmavě zbarven. Po jeho rozpůlení uvnitř objevíte žlutá jadérka a jemné chloupky.
-
Jak sbírat šípky?
Než se vydáte na sběr šípků, důkladně se vybavte. Připravte si buď látkový sáček, nebo proutěný košík. Šípky není vhodné sbírat do igelitového sáčku, aby se nezapařily. Pamatujte také na to, že růže šípková je trnitá, proto pokud se chcete vyhnout škrábancům, vezměte si i rukavice a oblečení s dlouhým rukávem. Sbírejte jen zdravé, nepoškozené plody bez hniloby.
-
Klasické sušení na vzduchu
Nejlepší způsob, jak usušit šípek, je sušení na vzduchu a na podzimním sluníčku. Šípky rozložte na plech vyložený pečicím papírem a nechte uschnout na vzdušném místě nebo na sluníčku. Každý den šípky prohrábněte rukou a zkontrolujte, zda se náhodou neobjevila na některém z nich plíseň – pravděpodobnost je však velmi malá. Tento postup sušení je sice nejdelší, ale nejkvalitnější. Správně usušený šípek je tmavě červené barvy, má tuhou slupku a po rozmáčknutí není vlhký ani lepkavý.
-
Moderní způsoby sušení
Chcete-li urychlit sušení šípků, můžete je usušit v sušičce nebo v troubě. Sušení v troubě je nejrychlejší způsob, musíte však dát pozor na to, aby se vám šípky nepřipekly. Troubu nastavte na teplotu kolem 70°C, šípky rozložte na plech vyložený pečicím papírem a při sušení nechte otevřená dvířka trouby.
-
Skladování šípků
Usušené šípky skladujte buď v uzavíratelné skleněné dóze, nebo je nasypte do plátěného pytlíku, který pověste na dobře větraném místě. Ideální pro skladování je tmavé a suché místo, pak vám šípky vydrží až dva roky.
-
Jak uvařit šípkový čaj
Šípkový čaj je ideální v době chřipek a nachlazení, protože obsahuje velké množství vitamínu C. Zároveň ale zmírňuje projevy křečových žil a pozitivně působí na nervovou soustavu. Pomůže vám i pro lepší soustředění. Na jeden litr vody budete potřebovat zhruba jeden 2 dl hrneček sušených šípků. Ty vsypte do vroucí vody a nechte asi půl hodiny povařit. Poté sceďte a dle chuti můžete osladit medem nebo cukrem.
Ahoj, zajímalo by mě, zda a proč čaj z šípků neztrácí vlivem vysoké teploty vitamín C.
– usušené šípky celé nebo podrcené?
– co s těmi chloupky, prý jsou nebezpečné
Usušené šipky celé nebo drcené,co s těmi chloupky jsou nebezpečné?
Vařením se vždycky ničí vitamín C, takže vaše domněnka o neztrácení se, je mylná. Vařením půl hodiny, jak radí návod, zcěla bezpečně zničíte drtivou většinu vitamínu C. Jinak sušit se dají celé, pokud je chcete jen na čaj, a prý i půlené – pak by mohly být po opětovném rozmočení snad i jedlé. Zatím jsme ale šípky vždycky sušili jen na čaj, a to celé. No a ty chloupky podle mě nebezpečné nejsou. Asi se zapichují všude možně, ale lidské tělo je schopné odstranit ledajaký přírodní problém, jako jsou třísky nebo takovéhle chloupky. A v žaludku si myslím že se rozpustí. Alespoň při vaření se prý rozpadají. Co vím jistě je, že v malém množství nebezpečné nejsou. Ale ve větších množstvích už by se něco dít mohlo, třeba zácpa, no moc informací o tom není, tak nevím. Do krve se však přes střevo nedostanou.