-
Zjistěte příčinu vlhkosti
Předtím, než se pustíte do zateplování, je potřeba zjistit příčinu vzniku vlhkosti. Zdrojem vlhkosti zdiva vašeho domu může být zatékající voda, zkondenzovaná vodní pára, srážky, povrchová nebo spodní voda. Pokud je příčinou spodní voda, nelze se pustit do zateplování, aniž byste dům odizolovali. Samotným zateplením byste totiž zamezili vysychání objektu a vlhkost by postupovala do vyšších míst.
-
Jak na odizolování
V případě spodní vody je nutné dům odizolovat, a to zcela mechanicky. Nejideálnějšími způsoby je podříznutí, nebo podražení například za pomoci nerezových plechů. Teprve po řádném odizolování se můžete pustit do zateplování.
-
Druhy zateplení
Při zateplování domu si můžete vybrat dva druhy zateplení, a to buď takzvanou kontaktní fasádu, nebo provětrávanou fasádu. Kontaktní fasáda lze aplikovat pouze na dokonale suché domy, jelikož její povrchová úprava má vyšší difuzní odpor a může tak vést k problémům s vlhkostí. Tento druh zateplení je také levnější. Provětrávaná neboli odvětrávaná fasáda je finančně náročnější, ale je vhodná pro domy s vlhkým zdivem, jelikož dovolí zdem domu lépe dýchat.
-
Vytvořte projekt
Před započetím zateplování je potřeba vytvořit projekt, ve kterém se určí druh tepelné izolace, její tloušťka a všechny další nezbytnosti. S touto přípravou a veškerým poradenstvím vám rády pomohou specializované firmy.
-
Tloušťka tepelné izolace
Při zateplování domu hraje důležitou roli tloušťka izolace. Obecně platí, že čím silnější izolace je, tím je účinnější. Udává se, že by se tloušťka izolace měla pohybovat v rozmezí mezi 340 až 510 milimetry. Mnohdy ale při zateplování hraje roli umístění stavby či členitost domu. Při zateplení byste se neměli dostat pod 100 mm, nejvíce používaná je izolace o tloušťce 160 mm, za optimální se pak v praxi považuje tloušťka 240 mm.
-
Polystyren nebo vatu
Při výběru vhodné izolace je často diskutována otázka, zda zvolit pěnová polystyren, nebo minerální vatu. Polystyren je snáze zpracovatelný a díky němu zateplíte váš dům za nižší cenu. Minerální vata je sice dražší, ale má lepší zvukovou izolaci a protipožární odolnost. Takže výběr závisí hlavně na tom, co upřednostňujete a také na stavu vaší peněženky.