-
Nakupte semínka
Než se pustíte do pěstování dýní, vydejte se do zahrádkářství a vyberte si semínka dýní. V nabídce je nepřeberné množství druhů. Nejčastěji pěstovaná je oranžová dýně, často zmiňovaná je dýně Hokkaidó, která je oblíbená na přípravu polévek a krémů, dýně Rondini je pak ideální na vaření a svou chutí se dá zařadit mezi dýni a cuketu, k dekoraci jsou pak ideální dýně Halloween nebo Sweet dumpling.
-
Předpěstujte
Semínka si pak doma předpěstujte v kelímcích. S výsadbou do kelímku začněte zhruba v polovině dubna, asi po třech týdnech, kdy už začnou být hezké rostlinky, je přesaďte do větších květináčů a přibližně v polovině května, kdy už není pravděpodobnost mrazíků, je můžete přesadit do záhonů.
Pokud jste však předpěstování nestihli, nevadí. Semínka můžete vysít přímo na záhonky na začátku května.
Jakmile budete mít rostlinky na záhonech a budou hrozit noční mrazíky, přikryjte rostlinky slámou, aby neumrzly.
-
Kam s nimi
Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte. Můžete je pěstovat i na kompostu, kde se jim bude dařit obzvláště dobře, ale počítejte s tím, že si z něj vytáhnou většinu živin a kompost pak nebude tak kvalitní pro další použití.
-
Výsadba
Rostlinky dýní sázejte na záhon v rozestupu zhruba 1 až 2 metry. Pokud vyséváte do záhonu semínka, dávejte je do hloubky tří až pěti centimetrů.
-
Péče
Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat. Dejte však pozor na to, abyste nekropili listy – ty by pak začaly uhnívat. Jakmile začnou rostlinky dýní dosahovat větší velikosti, je dobré k nim dát oporu, po které se budou plazit a nebudou si navzájem stínit.
-
Sklizeň
Dýně sklízejte na začátku podzimu, když je slupka tvrdá a matná a na stonku se tvoří praskliny. Dejte pozor na první mrazíky – dýně sklízejte už před nimi, mohlo by dojít k jejich přemrznutí. Sklizené dýně je pak dobré nechat několik dní dosušit, a to buď venku na sluníčku, nebo třeba ke kamnům, ale teplota nesmí přesáhnout 30°C. Pokud byste je hned po utržení dali do vlhka, mohly by začít plesnivět. Zároveň je dobré, když plodu ponecháte delší stopku, a to alespoň pět centimetrů, což dopomůže k tomu, že se nebude tak rychle kazit.
-
Skladování
Pro skladování je nejlepší dýně Hokkaido, která vydrží až půl roku, potřebuje však být umístněna v suchu a při teplotě kolem 10°C. Nesvědčí jí vlhký sklep.
Dobrý den, máme dýni Hokkaido a ještě jsme ji nepěstovali. Má velmi dlouhý šlahoun a nevime jak ho máme nechat dlouhý, nebo zaštípnout, aby začala tvořit plody?
děkuju za odpověď.
zdraví Neradová
mám stejný problěm .Hodně listů.za každým listem květ.Mám květy uštipovat.nebo zaštípnout celou rostlinu,-?
Neštípejte celou rostlinu,maximálně květy,které jsou bez plodu……nechte ji být,udělejte pevnou konstrukci,a vedte šlahouny pomocí provázku…..